Liceum w Chmurze

to stacjonarna, modelowa placówka wdrażająca w pełni model nauki Szkoły w Chmurze.

Edukacja zdalna

Odkrywaj

WIEDZA O ŚWIECIE

Wybierasz przedmioty (obszary wiedzy), które Cię interesują, chcesz o nich wiedzieć więcej i będziesz je zdawać na maturze. Resztę realizujesz w wersji minimalnej przy użyciu interaktywnej platformy.

Rozwijaj się

KOMPETENCJE XXI WIEKU

Kompetencje zdobywasz w szkole, bo w dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie to one (w większym stopniu, niż wiedza) zapewniają powodzenie w życiu.

Działaj

PROJEKTY BIZNESOWE, SPOŁECZNE, ARTYSTYCZNE

Realizujesz projekty, które pozytywnie wpływają na twoje otoczenie, przynoszą Ci korzyści, rozwijają Twoje pasje. Uczysz się w działaniu i testujesz swoją ścieżkę zawodową.

Podstawa programowa

Każdy uczeń w Polsce jest ustawowo zobowiązany do realizowania podstawy programowej, czyli nabywania wiedzy i umiejętności, uznanych przez jej twórców za ważne. W naszej szkole ten obowiązek będzie spełniany z uwzględnieniem tego, że poszczególnych ludzi interesują różne rzeczy i niektóre dziedziny wiedzy lubią eksplorować bardziej, a inne mniej. Chcemy, by nasi uczniowie mogli intensywnie i z pasją rozwijać swoje zainteresowania naukowe i przygotowywać się do matury z wybranych przedmiotów, a pozostałe przedmioty zrealizować w wymiarze koniecznego i wystarczającego minimum.

W tradycyjnych szkołach poznawanie treści zawartych w podstawie programowej dzieje się za pomocą lekcji, kartkówek, sprawdzianów. My mamy na to inny pomysł. Licealiści otrzymują indywidualne wsparcie tutora, możliwość uczestniczenia w warsztatach grupowych i korzystania z konsultacji u nauczycieli. Oprócz tego, każdy z nich ma dostęp do platformy online, dzięki której realizuje kursy przedmiotowe i na bieżąco otrzymuje informacje na temat swoich postępów.

W liceum nie ma profili. Każdy uczeń tworzy swój indywidualny profil dobierając odpowiednie kursy i warsztaty.

KOMPETENCJE XXI wieku

Świat w XXI wieku zmienia się szybciej, niż kiedykolwiek wcześniej i trudno jest przewidzieć, jak będzie wyglądał za 20, a nawet za 5 lat. Informacje przyrastają na ogromną skalę, roboty z powodzeniem przejmują stanowiska pracy, społeczeństwa się starzeją i wydłuża się czas życia przeciętnego człowieka. Wiele raportów (np. “Future Work Skills 2020” autorstwa Institute for the Future lub “Future of Jobs 2018” opracowany przez World Economic Forum) wskazuje na kompetencje, a nie pamięciową wiedzę, czy nawet “twarde” umiejętności, jako na wyposażenie zapewniające człowiekowi powodzenie na rynku pracy, samorealizację i satysfakcjonujące życie.

W liceum przykładamy do tego dużą wagę. W trakcie całego roku szkolnego, podobnie jak warsztaty przedmiotowe, odbywają się warsztaty podnoszące kompetencje, a na platformie, obok kursów z chemii, czy matematyki znajdują się “Zarządzanie projektami”, oraz “Inteligencja finansowa”. Tutorzy podczas indywidualnych spotkań z uczniami pomagają im osiągnąć równowagę pomiędzy zdobywaniem wiedzy, realizowaniem projektów i rozwijaniem kompetencji.

PROJEKTY

W liceach uczą się ludzie, którzy sporo już potrafią i znajdują się o krok przed wejściem w dorosłość. Uważamy, że mogą spędzić te cztery lata lepiej, niż siedząc w ławce, będąc cicho i dużo ucząc się na pamięć :) Mogą działać, popełniać błędy i naprawiać je, podejmować złe i dobre decyzje, sprawdzać się w różnych rolach, planować i ewaluować działania, wykonywać rozmaite zadania, sprawdzać, jaki mają one wpływ na innych, osiągać cele, badać potrzeby, teorię wykorzystywać w praktyce, czyli w skrócie: robić projekty.

Projekty mają wymiar wewnątrzszkolny, jak zorganizowanie spływu kajakowego dla chętnych, ale też zewnętrzny, np. zgłoszenie projektu do budżetu obywatelskiego. Są proponowane przez nauczycieli lub realizowane z inicjatywy uczniów. Bywają indywidualne i zespołowe, artystyczne, społeczne albo biznesowe (nastawione na osiąganie zysku). W trakcie pracy projektowej uczniowie otrzymują informacje zwrotne od pozostałych członków zespołu i odbiorców. Dzięki nim wyciągają wnioski na temat swojej pracy i chętniej korzystają z oferty szkoły (np. warsztatów z kompetencji XXI wieku), by robić projekty jeszcze lepiej i zdobywać wartościowe doświadczenie zawodowe przed 18 rokiem życia.

Edukacja

Jak działamy?

Uczniowie przede wszystkim rozwijają swoje zainteresowania i kompetencje. Obowiązkowe przedmioty realizują poprzez wykonywanie zadań na platformie online. Zostawiamy im wybór: mogą uczyć się całkiem samodzielnie, z pomocą nauczyciela lub w grupie.
Warsztaty i konsultacje
przedmiotowe

Prowadzą je nauczyciele, którzy lubią swój przedmiot, lubią uczyć i dobrze dogadują się z uczniami. Pomagają pokonywać trudności z podstawowymi zadaniami oraz pogłębiać wiedzę na poziomie rozszerzonym.

Warsztaty kompetencji
XXI wieku

“Przemówienia publiczne”, “Kształtowanie nawyków”, “Rozwiązywanie konfliktów”, “Ocena źródeł” - to kilka z oferowanych warsztatów wśród których mogą wybierać uczniowie.

Interaktywna platforma

To tutaj znajdują się wszystkie kursy obowiązkowe i dodatkowe: z przedmiotów szkolnych oraz kursy rozwijające kompetencje XXI wieku.

Język angielski

W pierwszym semestrze nauki uczniowie mogą wziąć udział w intensywnym kursie języka angielskiego, by anglojęzyczne źródła, zagraniczne wyjazdy i kontakty z obcokrajowcami nie były dla nich barierą w realizowaniu pomysłów.

Tutoring

Regularne spotkania tutora i podopiecznego, podczas których rozmawiają o aktualnych wątpliwościach, problemach, sukcesach ucznia, przyglądają się jego procesowi rozwoju.

Praktyki i staże

Uczniowie w trakcie roku szkolnego lub w wakacje wybierają się na praktyki i staże do wybranych przez siebie firm, instytucji, organizacji. Dzięki temu doświadczeniu weryfikują pomysły na ścieżkę zawodową.

Szkolna przestrzeń

W szkole znajdują się sale warsztatowe, przestrzeń do cichej pracy z drukarką i internetem, sala do odpoczynku, pokój narad dla zespołów projektowych, miejsce spotkań z klientami i wspólnikami naszych uczniów (przedsiębiorców i freelancerów), biblioteka, kuchnia i jadalnia.

Sprawiedliwość naprawcza

Chcemy, by w naszej szkole panowała sprzyjająca atmosfera. Żeby ją chronić posługujemy się ideą sprawiedliwości naprawczej. Gdy ktoś w jakiś sposób narusza wspólne dobro to nie otrzymuje kary, ale po prostu naprawia szkody, które wyrządził.

Współtworzenie szkoły
(role i zebrania)

Szkołę tworzy społeczność nauczycieli i uczniów, razem. Po pierwsze, służą temu zebrania, podczas których wspólnie podejmujemy decyzje dotyczące życia szkoły. Po drugie, pomocne są role, czyli określony zakres odpowiedzialności, który może na siebie przyjąć nauczyciel bądź uczeń i w jej ramach podejmować decyzje. Przykładowe role to: “opiekun odwiedzających szkołę”, “planer przestrzeni”, “prowadzący zebranie”.

Poznaj swoich znajomych ze szkoły

Tak wyobrażamy sobie naszych uczniów.

Janek

uwielbia piec torty, czasami robi je na zamówienie dla rodziny i znajomych, chce otworzyć cukiernię.

Agata

trenuje karate, niedawno zdobyła 3. miejsce na mistrzostwach Polski.

Weronika

działa w Amnesty International, zamierza wyjechać na staż do Europarlamentu.

Miłosz

maluje, rzeźbi, prowadzi na ten temat konto na Instagramie.

Iwo

interesuje się historią, dużo czyta, chce zostać naukowcem.

Ania

prowadzi 20-osobową drużynę harcerek, w tym roku organizuje pierwszy obóz wędrowny.

Sprawdź plan tygodnia

Godz.
930−1100
1100−1200
1200−1230
1230−1600
Poniedziałek
 • Przygotowanie do matury z polskiego i matematyki
 • WF na ściance wspinaczkowej
 • Obiad
 • Edukatorium z fizyki
 • Angielski
Wtorek
 • Spotkanie z tutorem, podsumowanie pierwszego semestru
 • Edukatorium z filozofii
 • Obiad
 • Nauka z Anetą i Maćkiem (matma, fizyka, chemia)
Środa
 • Odpisuję na maile, telefon do hurtowni w sprawie materiału
 • Szycie i pakowanie plecaków
 • Obiad
 • Indywidualna nauka (polski)
 • Angielski
Czwartek
 • Indywidualna nauka (polski, historia)
 • Edukatorium z historii
 • Obiad
 • Zebranie szkolne
 • Plastyka - warsztaty
Piątek
 • Spotkanie z Ignacym, Elizą i Kasią w sprawie wystawy
 • Planowanie kampanii ekologicznej dla Warszawy
 • Obiad
 • Staż w muzeum „Polin”

Ten wymyślony plan mógłby być planem jakiejś uczennicy, np. o imieniu Magda. Czytaj więcej

Ten wymyślony plan mógłby być planem jakiejś uczennicy, np. o imieniu Magda.

Magda mogłaby opisać fragment swojego tygodnia w szkole w taki sposób:

„We wtorek spotykam się z Kamilem, moim tutorem. Rozmawiam z nim o swoich postępach, wyborach, planach. Mogę zadać mu dowolną ilość pytań, mogę poprosić o pomoc. Dużo dowiaduję się o sobie samej. Następne w planie mam edukatorium z filozofii (wybrałam ten przedmiot na maturze), potem przerwa na obiad i praca na platformie online ze znajomymi. Aneta i Maciek ogromnie pomagają mi w matematyce, fizyce i chemii. Żadne z nas nie przepada za tymi przedmiotami, więc pracujemy razem, żeby było trochę łatwiej i przyjemniej.

Środowe przedpołudnie przeznaczam na obsłużenie zamówień na plecaki, które sprzedaję. Odpisuję na wiadomości, kupuję materiał, kroję, szyję, robię zdjęcia, wysyłam. Póki co nie mam z tego dużego zysku, ale za to mnóstwo satysfakcji dają mi wiadomości od zadowolonych klientów. Później wybieram się na warsztaty o skutecznej komunikacji. Zdecydowałam się na nie chodzić, kiedy okazało się, że dość trudno jest mi rozmawiać z drugą grupą klientów – z niezadowolonymi. Po warsztatach przychodzi czas na obiad i chwilę odpoczynku na kanapie. Następnie zaszywam się w jakimś super cichym miejscu, otwieram komputer i pracuję nad zadaniami z polskiego na platformie. Lubię polski, zazwyczaj wybieram te najtrudniejsze zadania i potrzebuję do tego skupienia. Dzień kończę konwersatorium z angielskiego".

Pomyśl o pracy

Pomyśl o pracy. Interesuje Cię aktywizm, finanse, management, polityka, informatyka, prawo, szkolenia, lotnictwo, nauka, psychologia, muzyka, dziennikarstwo, programowanie, księgowość lub edukacja? A może chcesz założyć startup lub działać w produkcji, czy marketingu? Możliwości są nieograniczone. W naszym liceum odnajdziesz swoją ścieżkę!

Odnalezienie swojej drogi jest jednym z ważniejszych życiowych wyzwań. Nasi uczniowie robią to już w liceum. Szkoła wspiera w eksploracji wszystkich możliwości w obraniu zawodowej ścieżki oraz pomaga w rozpoznaniu swojego potencjału. Uczniowie stawiają pierwsze kroki jako przedsiębiorcy, specjaliści lub freelancerzy. To wszystko za sprawą realizowania praktyk, staży, przeprowadzania projektów i udziału w tutoringu.

Przedsiębiorca

Specjalista

Freelancer

Najlepsi absolwenci liceum otrzymają ofertę pracy w naszej firmie Who Else, pomoc w zatrudnieniu się w innym miejscu lub inwestycję w ich startupy. Dlaczego? Bo to będą naprawdę niesamowici ludzie, potrafiący realizować swoje marzenia i dbać o otaczający ich świat.

Jak wygląda proces rekrutacji
krok po kroku?

Rekrutacja na rok szkolny 2020/2021 rozpocznie się późną jesienią.
0

uzupełniasz poniższe pola i czekasz na maila z linkiem do formularza rekrutacyjnego

1

wypełniasz formularz rekrutacyjny

więcej

2

bierzesz udział w spotkaniu rekrutacyjnym z grupą rówieśników

więcej

3

możesz wziąć udział w programie stypendialnym, aby mieć niższe czesne

więcej

4

wraz z rodzicami dopełniasz formalności

Wypełniasz formularz rekrutacyjny

Chcemy, żebyś miał szansę się przedstawić i opowiedzieć nam o swoich dotychczasowych działaniach oraz planach. Wypełnienie formularza zajmie Ci 30 minut.

Bierzesz udział w spotkaniu rekrutacyjnym z grupą rówieśników

Krok 2. to grupowe spotkanie rekrutacyjne, w którym planujemy udział od 5 do 15 uczestników.

Na miejscu przedstawimy się, opowiemy trochę o szkole i odpowiemy na pytania, a potem zaprosimy wszystkich uczniów do rozwiązania przeróżnych zadań indywidualnie i w kilkuosobowych grupach. To będzie coś, jak escape room. Planujemy to w ten sposób, żeby wszyscy: i Ci bardziej, i mniej przebojowi mogli pokazać się od swojej najlepszej strony i dobrze się bawić.

Możesz wziąć udział w programie stypendialnym, aby mieć niższe czesne

Po spotkaniu rekrutacyjnym i otrzymaniu informacji o przyjęciu do szkoły wysyłamy do wypełnienia formularz stypendialny. Prosimy w nim o:

 • wskazanie kwoty czesnego odpowiedniej dla Twojej rodziny
 • zaznaczenie gotowości do wspierania szkoły w różnych obszarach jej funkcjonowania (nie chodzi o odrobienie dofinansowania, ale możliwość wniesienia jakiegoś wkładu, gdy zajdzie taka potrzeba).
 • dołączenie PIT i ewentualnie dodanie komentarzy dot. obciążeń finansowych, kredytów itp.

Potem Komisja stypendialna zapoznaje się z wypełnionym formularzem i kontaktuje się w razie wątpliwości oraz w celu potwierdzenia przyznania stypendium. Decyzję o przyznaniu stypendium podejmujemy w oparciu o sytuację finansową rodziny, jej gotowość do wspierania szkoły oraz wynik kandydata w rekrutacji.

Do kolejnych etapów przechodzą wybrane osoby.

Zaczynamy? Uzupełnij poniższe pola, a otrzymasz mail z formularzem rekrutacyjnym.

1 klasa liceum 4-letniego2 klasa liceum 4-letniego2 klasa liceum 3-letniego3 klasa liceum 3-letniego

uczeńrodzic

Na co zwracamy uwagę podczas rekrutacji?
 • wiedza na temat tego, co chcesz robić w życiu lub aktywne poszukiwania
 • chęć i umiejętność do zarządzania własnym życiem
 • umiejętność współpracy i komunikacji
Na co mniej zwracamy uwagę?
 • oceny
 • wyniki egzaminów

Mariusz Truszkowski

TWÓRCA KONCEPCJI LICEUM W CHMURZE

Cześć! To ja wymyśliłem Liceum w chmurze. Wiesz dlaczego? Bo sam byłem kiedyś uczniem.

Gdy chodziłem do podstawówki, zacząłem zauważać, że coś ze szkołą jest nie tak. Powiedziałem sobie “poczekaj do liceum, może tam będzie lepiej”. Niestety było podobnie. Najgorsze było to, że widziałem jak potencjał moich kolegów i koleżanek marnuje się podczas zajęć, które w ogóle nie odpowiadają ich talentom! Stwierdziłem, że w takim razie nie mogę polegać na tradycyjnym systemie edukacji. Popołudniami uczyłem się na własną rękę tego, co uznawałem za ważne i robiłem projekty.

Kiedy miałem 13 lat, a internet zaczynał być dostępny w Polsce, otworzyłem sklep internetowy połączony ze stacjonarnym sklepem moich rodziców. Później założyłem portal z recenzjami filmów, do którego zebrałem kilkudziesięcioosobowy zespół redakcyjny. W większości byli to dorośli, dużo starsi ode mnie, więc unikałem spotkań i rozmów telefonicznych, żeby ukryć swój wiek i być traktowanym poważnie. ;)

Niewiele osób w moim wieku decydowało się na rozpoczęcie własnego przedsięwzięcia. Większość znajomych poświęcała sporo czasu i uwagi na sprostanie szkolnym wymaganiom, chociaż nie byli oni dzięki temu szczęśliwi.

Po skończeniu liceum poszedłem na studia i znów spotkało mnie rozczarowanie związane z kształtem edukacji, ostatnia nadzieja umarła. Zacząłem myśleć o tym, jak szkoły mogłyby działać inaczej. Chciałem, żeby to były miejsca, w których robi się wartościowe rzeczy w dobrej atmosferze. (Mówiąc “wartościowe rzeczy” nie mam na myśli uczenia się o budowie pantofelka… chyba, że kogoś to interesuje. :D ).

Swoje pomysły postanowiłem uzupełnić o doświadczenia innowacyjnych szkół na całym świecie, dlatego odwiedziłem kilkadziesiąt z nich. Wiedziałem, że do uruchomienia liceum potrzebne są środki finansowe, więc zdecydowałem, by wejść na ścieżkę biznesu, zarobić potrzebne pieniądze i wtedy otwierać dobre szkoły.

Teraz jestem dyrektorem zarządzającym grupy Who Else, inkubatora przedsięwzięć niosących pozytywną zmianę społeczną. Wspólnie z zespołem uruchomiliśmy już mnóstwo projektów z sukcesami, m. in. Chomikuj.pl, przedszkole i żłobek “Zielona Wieża”, szkołę podstawową “Turkusowa Wieża”. Naszym obecnym projektem jest właśnie Liceum w chmurze.

Inspiracje

Edukacja
Montessori

Edukacja
demokratyczna

Porozumienie
bez przemocy

Szkoła minimalna

Sir Ken Robinson, “Do schools kill creativity?”
Sal Khan, “Let's teach for mastery -- not test scores”
Logan LaPlante, “Hackschooling makes me happy“
Dr. Laura A. Jana, “Skills Every Child Will Need to Succeed in 21st century”
Angelika M. Talaga, “Co szkoła robi z mózgami dzieci?”
Ted Dintersmith, “Prepare Our Kids for Life, Not Standardized Tests”
Szkoły podobne do naszej powstają w Europie i na całym świecie
Mariusz Truszkowski, "Jak zmienić edukację"
Radek Kotarski, "Dlaczego tak mało pamiętasz ze szkoły"

“too many students are not getting the education they need to prosper in the 21st century and countries are not finding enough of the skilled workers they need to compete.”

New Vision for Education. Unlocking the Potential of Technology, World Economic Forum

Jednym z najważniejszych zadań liceum [...] jest rozwijanie kompetencji językowej i kompetencji komunikacyjnej stanowiących kluczowe narzędzie poznawcze we wszystkich dyscyplinach wiedzy. [...] Nauczyciele wszystkich przedmiotów powinni stwarzać uczniom warunki do nabywania umiejętności wyszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł [...] Duże znaczenie dla rozwoju młodego człowieka oraz jego sukcesów w dorosłym życiu ma nabywanie kompetencji społecznych, takich jak: komunikacja i współpraca w grupie, w tym w środowiskach wirtualnych, udział w projektach zespołowych lub indywidualnych oraz organizacja i zarządzanie projektami.

Podstawa programowa kształcenia ogólnego dla czteroletniego liceum ogólnokształcącego i pięcioletniego technikum

Opłaty

obowiązkowe czesne
transparentny program stypendialny

czytaj więcej

Kwota czesnego jest adekwatna do możliwości finansowych rodziny dzięki naszemu programowi stypendialnemu. Jeśli z niego nie korzystasz, wysokość czesnego wynosi 3000 zł na miesiąc.

W trakcie procesu rekrutacyjnego przed spotkaniem indywidualnym:

 1. Dostajesz od nas formularz stypendialny do wypełnienia przez Twoich rodziców.
 2. Do formularza rodzice załączają PIT, odpowiadają na pytania o dochód i ewentualne obciążenia finansowe.
 3. Rodzice deklarują swoje możliwości wsparcia dla szkoły, np. organizacja praktyk lub staży, wsparcie eventów.
Potem Komisja stypendialna zapoznaje się z wypełnionym formularzem, wyjaśnia ewentualne wątpliwości i kontaktuje się w celu potwierdzenia przyznania stypendium.

pula miejsc za 0 zł
dla szczególnie zmotywowanych uczniów

czytaj więcej

tryb edukacji domowej

czytaj więcej

To ścieżka dla osób, które rekrutują się samodzielnie bez wsparcia rodziców. Jeśli z niej korzystasz, to po decyzji o przyjęciu do Liceum:

 1. Dostajesz od nas wniosek o przyznanie miejsca z puli 0 zł.
 2. Odpowiadasz na pytania dot. Twojej sytuacji, m.in. powód samodzielnego uzupełniania formularza, planowane działania w celu zdobycia finansowania w innych źródłach itp.
Potem Komisja stypendialna zapoznaje się z wypełnionym formularzem, wyjaśnia ewentualne wątpliwości i kontaktuje się w celu potwierdzenia przyznania stypendium.

Jeśli tym, co interesuje Cię najbardziej, jest możliwość samodzielnej nauki i nasza platforma, dostęp do niej możesz uzyskać bezpłatnie w ramach edukacji domowej.

konkurs - szansa na bezpłatną naukę

czytaj więcej

Do 15.05.2020 możesz wziąć udział w konkursie “Gdybym mógł/mogła zmienić świat, to...”, w którym do wygrania jest m.in. bezpłatna nauka w Liceum w Chmurze.

Sprawdź szczegóły konkursu

Liceum w Chmurze to niepubliczna szkoła wspomagana przez Fundację Społeczeństwo – ogólnopolską Organizację Pożytku Publicznego (OPP). Zapewniamy wysoką jakość nauczania i wiele niestandardowych rozwiązań, które służą jak najlepszemu wspieraniu rozwoju młodych ludzi. Subwencja oświatowa, czyli dotacja od państwa, nie pokrywa całości kosztów nauki w naszym liceum, dlatego uczniów obowiązuje czesne. Jednocześnie istnieje możliwość skorzystania z dofinansowania do czesnego. Wysokość stypendiów będzie ustalana indywidualnie.

1%

Subwencja oświatowa, czyli dotacja od państwa, pokrywa jedynie niewielki wycinek kosztów nauki w naszym liceum. Liceum w Chmurze to szkoła społeczna, tworzona przez Fundację Społeczeństwo – Organizację Pożytku Publicznego (OPP), której fundusze pochodzą m.in. z 1% podatków przekazywanych przy rozliczaniu PIT-ów.

Zależy nam bardzo na tym, żeby nauka w naszej szkole była możliwa dla każdego, bez względu na sytuację finansową, ale nie osiągniemy tego celu bez Twojej pomocy.

Prosimy, wesprzyj szkołę - przekaż 1% podatku na Fundację Społeczeństwo!

Pomóż nam tworzyć tę szkołę dla wszystkich.

Nr KRS: 0000346649

Cel szczegółowy: stypendia Liceum w Chmurze

Lokalizacja

Pierwsze Liceum w Chmurze będzie niepubliczną, zarejestrowaną szkołą stacjonarną i mieści się przy ul. Zbigniewa Romaszewskiego 23 w Warszawie. Będziemy pod opieką kuratorium i co roku będziemy wydawać świadectwa promocyjne.

Newsletter Szkoły w Chmurze

Jesteś… Uczniem? Rodzicem? Nauczycielem?
Dołącz do nas.
Razem róbmy rewolucję w edukacji!

Daj mi znać o: